Jakie są najpopularniejsze rodzaje kruszyw?
Realizacja różnych inwestycji jest złożonym procesem, który wymaga zaangażowania znacznej liczby fachowców od architektów, przez geodetów aż po specjalistów z różnych obszarów budownictwa, a ponadto wiąże się z korzystaniem z odpowiednich maszyn oraz materiałów. Wśród nich najważniejsze okażą się na ogół kruszywa budowlane. W Kłodzku ich duży wybór można znaleźć w ofercie firmy Mat-Trans. Są one konieczne przy produkcji betonów czy MMA. Okazują się niezbędne do ulepszania i stabilizacji podłoża, przygotowania drenaży czy wykonania rozmaitych konstrukcji ziemnych. Przekonajmy się, jakie są rodzaje kruszyw i których używa się najczęściej.
Rodzaje kruszywa
Kruszywa naturalne to fragmenty rozmaitych skał dzielone według wielkości tworzących je elementów tj. wedle swego uziarnienia. Najdrobniejszymi frakcjami są piaski. Nieco większy od nich będzie żwir, który zmieszany z piaskiem w różnych proporcjach tworzy tzw. pospółkę. Kolejnymi pod względem wielkości są grys oraz kliniec, mający formę jednostronnie zwężającego się ostrosłupa, co ułatwia jego zagęszczanie. Kruszywem o rozmiarach między 31,5 a 63 mm jest tłuczeń, a największe elementy są nazywane otoczakami. Ich wymiary sięgają od 63 do 250 mm. Poza kruszywami naturalnymi korzysta się też z materiałów sztucznych np. ceramicznych (keramzyt) albo spiekanych (glinoporyt). Używane w charakterze kruszyw są też odpady poprzemysłowe (m.in. żużle i popioły).
Które z kruszyw jest używane najszerzej?
Materiałem, który cieszy się największą popularnością we wszystkich zastosowaniach budowlanych, jest piasek, z którego korzysta się przy robotach ziemnych, produkcji betonu lub zapraw czy tynków, a także ulepszaniu podłoża. W drogownictwie szeroko stosuje się też żwir i grys. Kolejnictwo to w głównej mierze tłuczeń.